Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Blog > The power of downtime

The power of downtimeV Dánsku byl proveden týdenní experiment na 1095 studentech. Sledovali efekt používánní Facebooku na mentální zdraví studentů. Poté co rozdělily skupiny do těch, kteří Facebook nepoužívali a ti kteří ano. Výsledek vyšel jednoznačně podtrhující to, že Facebook má negativní dopad na spokojenost AKA mentální zdraví studentů.

Je zajímavé, že jako společnost skáčeme Amstrongovskými kroky kupřed. Žijeme v té nejlepší době pro člověka. A i přesto je čím dál tím více lidí, kteří hodnotí svůj mentální stav negativně. Velká část toho je způsobená tím, že nám někdo dal do rukou chytrá zařízení a neřekl nám jak je efektivně používat. Jak je používat, na místo aby ono používalo nás.

Nicméně o tom to dneska nebude. Bude to o tom jak dát chytré hračky na chvíli stranou. Jak řešit problémy, které jsi dával stranou. Bude to o tom jak se nudit.

Měli jste někdy pocit, že jste "busy" ale ničeho jste nedosáhli? Měli jste někdy pocit, že jste přesycení? Měli jste někdy pocit, že nemůžete přemýšlet čistě? Měli jste někdy pocit, že vaše mentální zdraví není v nejlepší kondici? Čas od času zažívám stejné pocity a efektivní lék, který jsem na něj našel je "downtime".

Co to je downtime?

Je to nic nedělání. Relaxace. Nudění se. Nízko informační dieta. Jakkoliv tomu chcete říkat. 

Kouzlo spočívá v tom, že je to tak jednoduché, že opravdu každý to může praktikovat. Nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení. Stačí vám k tomu vaše mysl a čas. Můžete být žlutý, bílý, černý. Na tom nesejde. Aaaaa. Tohle je chvíle kdy vás budu lákat na MLM (vtípek přirozeně) Ne tak docela. Zpátky k pointě. Jak na to? Jenom si sedněte, stůjte, choďte, lehněte a nic nedělejte. S nikým si nepovídejte, nic neposlouchejte, nic nečtěte. Jen seďte a poslouchejte kam vás vaše mysl zavede.

Je to těžký oříšek na zkousnutí, pro lidi, kteří stejná jako já mají rádi intenzitu. Na začátku jsem si říkal, že to není dostatečně efektivní nevyužít každou sekundu dne. Opak se ukázal pravdou. Cítím se lépe ve svojí kůži. Na pocitové stupnici od 1-10 jsem snížil svoji úzkost na 1. Jsem kreativnější a díky tomu rychleji řeším problémy. Cítím se štastněji. 

Mě fungují delší cesty autem, ideálně 45-60 minut po dálnici. Je to čas kdy se nemusím intenzivně soustředit na činnost a díky tomu můžu nechat moji mysl dělat si co chce. A právě tento bod je hlavním rozdílem mezi meditací a nuděním se. Je to důležité vyjasnit, takže tady pozastavíme. Transcendentální meditace je zaměřená na dech nebo mantru. Na vyčištění hlavy od myšlenek. Nudění se je něco jako "Eminem freestyle". Jinými slovy necháte mysl jít tam kam chce jít, ať už to je cokoliv.

Většina našich "anxieties" pramění z toho, že se vyhýbáme problémům.

Miluju na tom tu jednoduchost. Nepotřebujete k tomu vůbec nic. Pouze svoji hlavu a čas. Někdy mě moje mysl zavede k problému, který mě pálí a já se mu vyhýbal. Někdy mám v mysli čisto. Někdy si plánuju den. Někdy si představuju jak by mohla vypadat budoucnost. Někdy mě napadají skvělé nápady.

Tohle všechno je super. Každopádně. Je zásadní aby člověk do takového cvičení šel s co nejmenšími očekáváními. Ten důvod je prostý. Sepsal jsem vám scénáře, které mohou nastat. ALE. Také nemusí. Možná nastanou někdy, možná nikdy. Takžéééé. Pokud chcete z tohoto cvičení dostat maximum. Před začátkem vaší nudy si řekněte, že budete přijímat realitu takovou jaká je. Všechny očekávání, které jsem vám navodil dáte na chvíli stranou a prostě se budete dalších 45 minut nudit. Velice důležité. Proč je to důležité?

Pokud do toho půjdete s velkými očekáváními, budete zklamáni. A když budete zklamáni, uděláte to jednou a konec. A to je dle mého špatně. Reálný benefit z cvičení jako je tohle pramení z dlouhodobého časového horizontu. Stejně by se mělo přistupovat k přátelům a partnerům. Já nechci mít v životě nikoho s kým si nedokážu představit, že 10 let ode dneška jsme stále přátelé.

Ty nejlepší nápady vznikají ve chvílích kdy se nudíme. Jinými slovy kdy naše mysl nemá nic na práci a právě proto vymýšlí způsob jak se zabavit. 

Proč by ses měl nudit?

  1. Po 2+ měsících experimentování jsem došel k závěru, že čas strávený o samotě děláním naprostého nic pro mě má blahodárný užitek. Cítím se šťastnější. Lépe se soustředím. Mám čištější mysl. Dokážu rychleji řešit problémy. Moje interakce s ostatními jsou pozitivnější. Jsem kreativnější. Cítím se lepším člověkem.
  2. Pokud trpíš depresemi, tak je to jedna z cest jak s ní "tančit". Na začátku jsem psal výraz "low information diet" a pro další čtení na tohle téma doporučuju přečíst články na tohle téma od Tima Ferrisse. To primárně proto, že otevřeně mluví o tom, jak téměr spáchal sebevraždu jako student na Princetonu. Věřím, že to pomůže. Prošel si tím sám na vlastní kůži a proto ti řekne mnohem víc než já na tohle téma. 
  3. Denní praktikování dobrovolné nudy je v kombinaci s meditací je něco jako, když si do auta nalijete 100 oktanový benzín po letech co jste byli zvyklí jezdit na ten nejlevnější.
  4. Nuda, má velmi blízko k terapii. S tím rozdílem, že nikomu neplatíte, jelikož tím terapeutem jste vy sami.

 

A na závěr vás nechám se slovy Alberta Camuse

"Idleness is fatal only to the mediocre." ~ Albert Camus

Tak zase další neděli.

TT