Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Jak vybírat správně příležitosti, když je jich nekonečně mnoho

Jak vybírat správně příležitosti, když je jich nekonečně mnohoNa úvod bych rád řekl, že většina nápadů, které s vámi čtenáři sdílím, nejsou moje nápady. Jsou to myšlenky, které jsem někde četl, slyšel či viděl. Říkám to proto, že vděčím lidem jako Tim Ferriss (od koho jsem si vypůjčil myšlenku, kterou vám budu dneska prezentovat) za to, kde v životě jsem. S tím chci říci, že cítím vděčnost vůči lidem, kteří tvoří hodnotný obsah. Děkuji.

Mým úkolem je (doufejme) zajímavým způsobem myšlenky smíchat. Dalo by se říci, že jsem více jako malíř, který míchá různé odstíny barev a sleduje, co funguje a co ne. V tomto se dá konstatovat, že přeci vytvářím něco nového.

Nikdy nám nebylo lépe jako tomu je dnes. Také jsme nikdy neměli tolik možností, že se v nich dá velmi jednoduše ztratit. S tím se pojí jeden problém. Rozhodovací paralýza, která vede k nečinnosti. Otázka, kterou chci rozebrat je následující.

Jak filtrovat příležitosti ve světě, který nabízí téměř nekonečně množství příležitostí?

Zaprvé ptejte se: Co když selžu na plné čáře? Jaké dovednosti si v procesu selhání osvojím? Jaké vztahy vybuduji?

Zmíněné otázky jsou naprosto klíčové, proto s nimi začněte. Chcete najít projekt, díky kterému i neúspěch bude úspěch. A to právě proto, že se naučíte dovednostem, které můžete později aplikovat. Navážete vztahy s kompetentními lidmi, kterým můžete věřit.

V mém případě je to osvojení umění prodávat. I když se mi nepodaří být skvělým obchodníkem, naučím se cenným dovednostem. Těmi jsou jednání s lidmi, vyjednávání, pokládání správných otázek a mnoho dalších.

Všechny zmíněné dovednosti mi budou velkou oporou, ať už budu dělat cokoliv.

Všechno tohle si dovolím říct proto, že jsem stejné přemýšlení aplikoval do svého života.

Díky tomu získáte jednu zásadní věc. Perspektivu. Jinými slovy, když všechno půjde do sraček, nebudete na neúspěchu lpět. Víte, že je to součást procesu osvojení nových dovedností a kvůli tomu se nevážete na výsledek.

Tento styl přemýšlení advokuje „long-term thinking“ pro nedostatek českých slov. To je důležité. Život je zároveň krátký a zároveň dlouhý.

Krátký na to, abyste ztráceli čas s projekty, které nefungují.

Dlouhý v tom smyslu, že můžete mít alespoň 10 šancí (a stejný počet fuckupů) na to, aby jeden projekt skončil úspěchem.

Snažím se přemýšlet nad životem jako série sprintů, které dohromady tvoří jeden maraton.

Odhaduji, že mi zabere 3-5 let na to, abych odhalil klíčovou věc. Tou je jasnost v tom, jestli je tohle projekt, který je dlouhodobý.

Na to, abych takový projekt našel, musím vzít v potaz hodně proměnných. Těmi jsou například: silné a slabé stránky, ekonomika ve které operuji, konkurence či dokonce regulace státu. Ale to už je na separátní článek.

Takže ještě pro shrnutí.

Když selžu na plné čáře, jaké dovednosti se naučím tím, že projdu procesem?

Volby jsou za rohem a s tím se pojí naše zodpovědnost něco změnit. Něco se musí změnit. Nebudu se snažit někoho nutit zvolit tu a tu stranu. Ať si každý udělá svůj obrázek. Co bych řekl je jedno. V situacích, jako je tahle, musíme zvolit menší zlo. Neúčast u voleb není možnost. Pokud stále nevíte koho zvolit, doporučuji shlédnout video od Mikýře. Je to zabávné, šílené, vtipné a s myšlenkou. Jinými slovy, dobře strávený čas.